Witaj w Pracowni Ikon pw. św. Łazarza 

Nie wiem kim jesteś i dlaczego wszedłeś na tę stronę, ale chciałbym spróbować choć na chwilę Cię na niej zatrzymać.

Gdzie się znalazłeś?

Jesteś w pracowni ikonograficznej. W miejscu gdzie próbuje się podglądać niebo przez okno ikony a światło płonącej przed ikoną lampady, zapach tempery, pigmentów... przenosi w świat dawnej i współczesnej mistycznej ikonografii. Każdą z ikon pisze ewangelia, dogmaty, życie i ich przeżywanie.

 

Pracownia powstała w 2009 roku. Obecnie jest ona częścią fundacji IN BLESSED ART, która ma za zadanie pomagać przez sztukę sakralną. Dochód z pracowni jest przeznaczony na cele statutowe fundacji.

W pracowni ikony wykonuje El'azar Hubert Kampa. Inne prace możesz znaleźć na stronie fundacji i fundacyjnego sklepu.

 UWAGA! Szanowni Państwo. Ze względu na moje zaangażowanie w pomoc Ukrainie gdzie pracuję pomagając od ponad 10 lat, nastąpią opóźnienia w realizacji zamówień. PRZEPRASZAM! Nie wyobrażam sobie jednak, bym spokojnie pracował nad ikonami wiedząc że ginie, ma problemy wielu moich przyjaciół. Dziękuję za zrozumienie.

Zapraszam do zatrzymania się.

 El'azar Hubert Kampa

Elazar Drukuj

matka boza dom milosierdzia umilenie 2016Matka Boża Dom Miłosierdzia

 

Powstała na V Międzynarodowym Plenerze Ikonograficznym i Sztuki Sakralnej na Wołyniu, który odbywał się w lipcu 2016 roku. Tematem przewodnim pleneru było MIŁOSIERDZIE.

Ikona zrobiona w oparciu o szkic wizerunku nazywanego w ikonografii bizantyjskiej ELEUSA co oznacza miłosierna, miłosierdzie, czułość. Została ozłocona 24 karatowym złotem, które po części polerowane zostało uformowane w imitację cegiełek – czyli murów domu.

Maryja po zwiastowaniu stała się takim domem dla samego Miłosierdzia. W jej łonie zamieszkał Chrystus Miłosierny. Potem znów, Maryja tworzyła dla Chrystusa dom rodzinny. Prosty, zwykły i Miłosierdzie Boże wśród garów, pieczenia chleba, sprzątania…

Wizerunek został namalowany we współczesnej interpretacji. Ikona jako "Okno na Niebo", ma przedstawiać nie tyle co postacie i twarze już uwielbione. Ma też  mieć charakter dzieła, które czerpie z naturalizmu – pokazuje kształty widoczne, ciało. Malarz ikon ma jednak za zadnie szukać takiego wyrazu, by nadać ikonie specyfikę, ducha, głębię. Najlepiej pokazuje się to wydobywając twarze z bardzo ciemnego sankiru (sankir to nazwa koloru jakim maluje się w ikonie ciało, jest zazwyczaj zielony, zielonkawy). Tak też na tej ikonie, wizerunek został wydobyty cieniowaniem z bardzo ciemnego podkładu.

Miłosierdzia potrzebuje każdy z nas. Nie każdy jednak potrafi je przyjąć. Ikona Matka Boża Dom Miłosierdzia, powstała po to, by zachęcić człowieka do zwrócenia się o pomoc do Matki Boga. Ona swoim wstawiennictwem i przykładem, doświadczeniem na sobie, chętnie nas wspomoże.

Ikonę dedykuję wszystkim tym, którzy mają trudności z przyjęciem miłosierdzia, które czasem może sprawiać wraznie bardziej litości, użalenia... Szczególnie jednak dedykuję ją tym, którzy mają kłopot i nie potrafią miłosierdzia okazywać. Ludziom, których rany są głębokie, zastygłe i wciąż bolące. Chciałbym by wpatrywanie się w oblicze Matki Miłosiernego Chrystusa łagodziło ból, dotykło łagodnie ran... I przemieniło to wszysko w miłosierdzie dla siebie i innych. W miłosierdzie pochodzące z Miłosierdzia przyjętego do swojego domu, wnętrza.

Odsłony: 5782