Witaj w Pracowni Ikon pw. św. Łazarza 

Nie wiem kim jesteś i dlaczego wszedłeś na tę stronę, ale chciałbym spróbować choć na chwilę Cię na niej zatrzymać.

Gdzie się znalazłeś?

Jesteś w pracowni ikonograficznej. W miejscu gdzie próbuje się podglądać niebo przez okno ikony a światło płonącej przed ikoną lampady, zapach tempery, pigmentów... przenosi w świat dawnej i współczesnej mistycznej ikonografii. Każdą z ikon pisze ewangelia, dogmaty, życie i ich przeżywanie.

 

Pracownia powstała w 2009 roku. Obecnie jest ona częścią fundacji IN BLESSED ART, która ma za zadanie pomagać przez sztukę sakralną. Dochód z pracowni jest przeznaczony na cele statutowe fundacji.

W pracowni ikony wykonuje El'azar Hubert Kampa. Inne prace możesz znaleźć na stronie fundacji i fundacyjnego sklepu.

Zapraszam do zatrzymania się.

 El'azar Hubert Kampa

014A5528Nie Bójcie Się!

Praca poświęcona żołnierzom 30 Brygady Zmechanizowanej Nowogród Wołyński.

Pracę można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie, na wystawie zatytułowanej "Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona a dialog Polsko – Ukraiński", do 12 lutego 2017 roku.

Podobrazie drewniane, lewkas, złoto, tempera, wymiary: 13x9 cm, umieszczona na desce 40/30 cm wraz fragmentem Pisma Św., naszywką, gwiazdą i krzyżem kapelana.

Fotografia: Ewa Truszkowska

Maleńka ikona namalowana pod wpływem poruszenia, wywołanego widokiem otwartej Biblii, którą trzymał żołnierz umierający na wschodzie Ukrainy. Księga została przywieziona otwarta
na tych samych stronach, na których była otwarta w jego dłoniach. Na kartkach Biblii zostały odbite ślady jego palców.

 Tekst był otwarty na szóstym rozdziale Ewangelii św. Łukasza, w którym Jezus przychodzi z ciemności do uczniów, przerażonych sztormem na jeziorze i mówi: „Nie bójcie się! Ja jestem!”

 Ikona została namalowana niemal od razu, gdy zobaczyłem Biblię na wystawie, w nocy. Następnego dnia podjęliśmy decyzję, by zawieźć ją bezpośrednio na wschód do walczących żołnierzy 1 Batalionu 30 Brygady Nowograd Wołyński.

 Ikona od tej pory towarzyszy żołnierzom w czasie obrony kraju i najtrudniejszych chwilach, jak oblężenie pod Debalcewem. „Kocioł Debalcewski” to jedno z najtrudniejszych oblężeń, które pochłonęło życie wielu żołnierzy. Wielu zostało cudem uratowanych – wyprowadzonych z oblężenia.

Kopię tej ikony otrzymało kilku żołnierzy m.in. ppłk Serhyi Sobko – odznaczony „Herojem Ukrainy”.

 

Fragment Biblii 

Oryginalny fragment wspomnianej wyżej Biblii.

 

Krzyż Kapelana Polowego

Ikonograf został nim odznaczony przez żołnierzy, w czasie swojego trzeciego wyjazdu na Wschód Ukrainy z pomocą.

 

Naszywka i gwiazdka

Gwiazdka z munduru ppłk Olega i naszywka ppłk Serhyi, dowódców 1 Batalionu 30 Brygady Nowograd Wołyński. Podarowana jako symbol duchowego przyjęcia do Batalionu i prośba o pamięć, wsparcie w modlitwie.

 

Złote krzyżyki

Oznaczają liczbę żołnierzy, którzy zginęli służąc w 30 Brygadzie (278).