Witaj w Pracowni Ikon pw. św. Łazarza 

Nie wiem kim jesteś i dlaczego wszedłeś na tę stronę, ale chciałbym spróbować choć na chwilę Cię na niej zatrzymać.

Gdzie się znalazłeś?

Jesteś w pracowni ikonograficznej. W miejscu gdzie próbuje się podglądać niebo przez okno ikony a światło płonącej przed ikoną lampady, zapach tempery, pigmentów... przenosi w świat dawnej i współczesnej mistycznej ikonografii. Każdą z ikon pisze ewangelia, dogmaty, życie i ich przeżywanie.

 

Pracownia powstała w 2009 roku. Obecnie jest ona częścią fundacji IN BLESSED ART, która ma za zadanie pomagać przez sztukę sakralną. Dochód z pracowni jest przeznaczony na cele statutowe fundacji.

W pracowni ikony wykonuje El'azar Hubert Kampa. Inne prace możesz znaleźć na stronie fundacji i fundacyjnego sklepu.

Zapraszam do zatrzymania się.

 El'azar Hubert Kampa

040Piękno zbawi świat?

o. Jan Paweł Strumiłowski OCist.

"Bóg nie tylko jest Dobrem i Prawdą, ale nadto jest Pięknem".

Wczoraj otrzymałem pocztę, która mnie zdziwiła. List przyszedł z Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie. Z klasztoru? A czego oni chcą? - pomyślałem. 

Okazało się, że oni dają! W środku znalazłem książkę. Książka jak książka. Okładka, kartki... Zainteresował mnie jednak tytuł. "Piękno zbawi świat?" - jakby ktoś miał jakąś wątpliwość, wahanie, że tak może być.

Książkę zacząłem przeglądać. Im dalsze tytuły rozdziałów, tym bardziej stawała się ciekawsza...

 

Szczerze polecam wszystkim artystom. Artysta jak każdy rzemieślnik nie tyle winien doskonalić warsztat praktyczny, co też zaplecze. Budować w sobie sens na podstawie wiedzy teoretycznej, rozważań i myśli. Po co? Z jednej strony by stanąć w pokorze i zobaczyć jak wiele mi jeszcze brakuje. Z drugiej - by praca nie stała się pracą dla pracy, rzemiosłem dla rzemiosła... ale miała silne podstawy zakorzenione w sensie, duchu, Bogu... Każda praca winna dążyć do odkrywania Boga.

Artysta nie jest bogiem, choć jest twórcą. Jednak musi pamiętać, że nie tworzy EX NIHILO - musi zbudować w sobie podstawę.

Polecam książkę, bo świetnie buduje właśnie tę drugą, duchową, wewnętrzną część warsztatu.